SineKulis
Radyo Televizyon - Sinema Haberler

-Sis ve Gece-

Tutku Mu Yoksa Sadakat Mi? Kaybolan bir kız, onu arayan tutkulu bir polis. Hangisi daha hızlı hayat mi yoksa her şeyini feda edebilen bir adam mı?

1 214

SİS ve GECE
Tutku Mu Yoksa Sadakat Mi?

Kaybolan bir kız, onu arayan tutkulu bir polis. Hangisi daha hızlı hayat mi yoksa her şeyini feda edebilecek bir adam mı? Okuyun ve bu hikayeye dahil olun.

*Sis ve Gece, şair ve yazar Ahmet ÜMİT’in yazdığı, 1996 yılında yayımlanan polisiye romanı’dır. Türkiye’de çok satan ve çeşitli tartışmalara yol açan “Sis ve Gece” Yunanistan’da da yayımlanarak yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romanı oldu. Roman 2007 yılında Turgut YASALAR tarafından aynı adla sinemaya aktarıldı. Filmde Uğur POLAT ve Selma ERGEÇ başrollerini paylaştı. *

 

Bütün hikaye Sedat’ ın(ana karaker) yasak aşk yaşadığı Mine’nin ortadan kaybolmasıyla başlar. Sedat evli olmasına karşın gizli duygular beslediği Mine’nin dosyasını kendisi araştırmaya karar verir. Ancak bundan rahatsızlık duyan amcası İsmet Bey kızın üstünde birçok teoriler ortaya atar. Buna inanmak istemeyen Sedat, kendi yolundan yardımcısı Murat’la birlikte araştırmasına devam eder.
Yaptığı çalışmalardan sonuç alamayan Sedat mantıklı varsayımlar yürüterek akla en yatkın ihtimali düşünür ve kızı bir derin dondurucuda bulur.

Kitabı okuyan kişinin kesinlikle sıkılma olasılığı yok, resmen kitapla ayrı bir dünyaya sürükleniyorsunuz. Büyük ihtimalle karşılaşacağınız en büyük sorun ana karakterle kişilik uyuşmazlığı olacaktır. Onun dışındaki diğer karakterlerle bağdaşılabilir. Kitapta birtakım terörizm olaylarından da söz edilmektedir. Anladım ki terördeki insanların hepsinin ayrı ayrı bir yaşantısı, hikayesi ve hayalleri(!) varmış. Ama hepsi de boş, ulaşılamayan ve imkansız hayaller için kendileri ve en önemlisi de başka insanların hayatlarına son veriyorlar. Okuyacakları ikilemde bırakacak tek soru olacak “tutku mu yoksa sadakat mi?” olacak.

1 yorum
  1. Burak Güven diyor

    Öneriden sonra en hızlı şekilde filmi izledim, film uyarlama olması sebebiyle hikayeye yönelik eleştride bulunamayacağım kitabı okumadığım için film akışıyla ilgili yorumda bulunacağım , sis ve gece filmi bana kara film benzerliği taşıyor gıbı geldi lakin filmin başında lüzümsuz yere bir çokkez flashback yapılması ana karekterle özdeşmede sorunlara neden oluyor ve kopmalar başlıyor filmi bir hikayeye oturtamıyorsunuz ilk bölümlerde ikinci bölümde hikaye gelişiyor ama bu kezde aksiyon sürmüyor ve akış çok ağır ilerliyor film iyi değildi ama bu film için geçerli kitap çok daha merak uyandıran ve akıcı şekilde ilerliyor olabilr.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Formu Sonrası Not

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla

Gizlilik ve Çerez Politikası